Fener Alayı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Konya Geleneği Fener Alayı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fener alayı, şivlilik gününün gelişini yani üç aylara girişimizi kutlayan bir etkinliktir. Fener alayları tıpkı bayram kutlamalarına benzemektedir. Bu gelenek bizlere Osmanlı zamanlarından kalma bir gelenek olsa da bu tür kutlamalar birlik ve beraberliği temsil ettiğinden dolayı uzun yıllardır yapılmaktadır.

Fener Alayı Nedir?

Fener alayı, şivlilik gününden 1 gece önce başlayan bir etkinliktir. Fener alayında sokaklar, dükkanlar, ağaçlar ışıklar ve fenerler ile süslenir ve akşam olduğunda herkes fener alayı oluşturarak yürüyüş yapıp eğlencelere katılır.

Fener alayı günümüzde sadece Konya ilinde yapılan bir etkinliktir çünkü Şivlilik buraya özel bir gelenektir. Fener alaylarının toplu organizasyon ve etkinlik takvimini Konya Büyükşehir Belediyesi oluşturularak Konyalılar bu etkinliklere davet edilmektedir. Şivlilik Konya bölgesinde değerini yitirmemiş bir gelenek olduğundan dolayı belediyelerde fener alayları etkinliklerine büyük destek göstermektedirler.

Konya Fener Alayı

Konya fener alayı, şivlilik kutlaması yapılan bir kutlama alayıdır. Şivlilik, bir kandil kutlama geleneğidir. Şivlilik, Konya`da üç ayların ilk gününde yani Regaib kandilinde kutlanır. Şivlilik gününe Konya da yaşayanlar ilk namazda demektedirler. Şivlilik kutlaması Osmanlı zamanlarında bir gelenek haline gelmiştir.

Kutlama hazırlıkları kandilden 1 hafta önce başlamaktadır. Şivlilik gününden bir gün önce çocuklar fenerler yapıp, sokakları gezerek eğlenirler.

Şivlilik sadece Konya iline özel bir kutlama olduğundan fener alayı da Konya fener alayı olarak geçmektedir. Konya fener alayında fenerini alan çocuk alaya katılır ve kutlamalar yapılır. Kutlamalar kapsamında Hacivat ve karagöz oyunları, havai fişek gösterileri, yumurta taşıma oyunu, sandalye kapmaca, yoğurttan altın bulma, çuval yarışı gibi birçok etkinlik gerçekleştirilir.

Bu tür etkinliklere büyük küçük demeden herkes katılım gösterir ve çok eğlenilir. Herkes birlik, eğlence ve mutluluk içinde olur. Bu yüzden Konya fener alayı ülkemizde çok meşhur ve ilgi gören gelenekler arasında yerini almaktadır.

Fener Alayı Ne Zaman Kutlanır?

Fener alayı hazırlıkları Regaib kandilinden 1 hafta öncesinde başlar. Regaib kandilinden 1 hafta önce şivlilik günü duyuruları yapılır ve sokaklar süslenmeye başlanır. Kandilden 1 gece öncesinde ise fener alayı kutlanır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
4
gubuz
Gubuz
0
pamb_k
Pambık
Fener Alayı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? Konya Geleneği Fener Alayı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!