Konya’da fay hattı var mı? Konya kaçıncı derece deprem bölgesinde yer alıyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son günlerde ardı ardına yaşanan ve 10 ilde etkili olan depremlerin ardından Konya’da yaşayan vatandaşlar Konya’da fay hattı var mı? sorusunu sormaya başladılar. Konya ili deprem riski olarak, deprem riski düşük iller arasında yer almaktadır. Konya kent merkezinden Meram ve Selçuklu’dan Karatay’a doğru 3 ve 4. derece deprem bölgesi içinde yer almaktadır.

Konya’da fay hattı var mı? Fay hattı kırıldı mı? Konya fay hattı nereden geçiyor?

Yaşanan depremlerden sonra, Konya’da fay hattı var mı? Konya fay hattı haritası? Konya deprem bölgesinde mi? gibi birçok sorular akıllara geldi. İşte bu bütün sorunların cevaplarına ayrıntılarına ulaşabileceksiniz.

Konya’da fay hattı var mı? Konya’da kaç tane fay hattı var? Konya merkezde fay hattı var mı?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin açıklamış olduğu verilere göre 1900-2016 yılları arasında Akşehir Fay zonunun yer aldığı bölgede “5 ve üzeri” toplam 9 deprem meydana gelmiştir. Deprem meydana gelen bu zon üzerinde Sultandağı ve Çay, Akşehir ve Doğanhisar doğrudan yer almaktadır.

Konya çöküntüsünde;

Doğu: Divanlar Fayı

Batı: Konya fay zonu

Kuzey: Karaömerler fayı

Fayları yer almaktadır Konya il merkezinin batı kesimi Konya Fay zonu üzerinde bulunmaktadır. Bu fay zonu yaklaşık 50KM uzunluğunda olup Meram – Sille – Yazır hattı boyunca uzanmaktadır.

Konya Merkez Fay Hattı

Sosyal medya mecralarında yapılan yorumlarda “Konya’da fay hattı olmadağı” “Konya’da bile deprem olduğu” yönünde bir algı mevcut. Konya merkezde bir fay hattı mevcuttur. Konya’da da deprem olmaktadır, yeryüzünün her noktasında olduğu gibi… Konya merkezdeki fay hattının 6.5 ve üzeri şiddette büyük deprem üretecek potansiyele sahip olmadığı uzmanlar tarafından öngörülmektedir. Konya merkezde yakın tarihte bilinen yıkıcı bir deprem de olmamıştır. Yani bu fay hattı kısa ve cılız bir fay hattı olarak betimlenebilir.

Buradaki esas nokta fay ve depremden ziyade zemin ve zeminden daha da önemlisi ise bina güvenliğidir. Tedbir bizden takdir Allah’tan inancı ile hareket etmemiz elzemdir. Konyalılar olarak panik ve stres yaratmadan bu konuda atılabilecek adımları konuşmamız daha faydalı olacaktır. Aşağıda bu konu ile ilgili resmî kurum olan MTA’nın sitesinde diri fay hatları yayınlanmaktadır. Aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Konya Deprem Fay Hattı Haritası Güncel 2023

Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, Türkiye’de bulunan fay hatlarını ayrıntılı ve güncel şekilde web sitesinde yayınladı. MTA’nın ilgili arayüzünden Türkiye’de bulunan illerin faylarına ulaşılabilmektedir.

MTA AKTİF-DİRİ FAY HATTI SORGULAMA

8
mutlu
Mutlu
72
_zg_n
Üzgün
12
h_vkeli
Hövkeli
2
annavv_
Annavv!
17
hak_rda
Hakırda
9
gubuz
Gubuz
23
pamb_k
Pambık
Konya’da fay hattı var mı? Konya kaçıncı derece deprem bölgesinde yer alıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!