Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey (Ahmet Hamdi Martonaltı) Kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un işgalini, Ankara’da bulanan meclise bildiren milli mücadele kahramanı İstiklal Madalyalı Ahmet Hamdi Martonaltı kimdir? Telgrafçı hamdi bey olarakta bilinen Ahmet Hamdi Martonaltı’nın hayatı, ölümü ve İstanbul işgalini bildirmesi hakkında bilmeniz gereken her şey! Ahmet Hamdi Martonaltı Bey’in mezarı bugün Konya Musalla Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

TELGRAFÇI HAMDİ MARTONALTI KİMDİR?

Tam adı Ahmet Hamdi Martonaltı olan Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey, Milli Mücadele’nin önemli isimlerinden biridir. Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey, Milli Mücadele’nin lideri Mustafa Kemal Paşa’ya İngiliz işgalini bildirerek tarihe geçen bir kahramandır. Kendisi, 1891 yılında Manastır’da doğmuş ve varlıklı bir ailenin mensubu olarak yetişmiştir. İlk öğrenimini tamamladıktan sonra muayene memurluğu görevine atanmış ve Balkan Savaşları sırasında ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etmek zorunda kalmıştır.

Ahmet Hamdi Efendi, telgraf memuru olarak görev yapmaya başladıktan sonra İngiliz işgalinin başladığı 16 Mart 1920 günü, Mustafa Kemal Paşa’ya işgal haberini ileterek tarihe geçmiştir. Kurtuluş Savaşı boyunca telgrafçı olarak cephede görev yapmış ve savaştan sonra İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde okunan Nutuk’ta kahramanlığına yer verilerek onurlandırılmıştır. Hayatı boyunca vatanına hizmet eden ve örnek bir kahramanlık öyküsüne sahip olan Ahmet Hamdi Martonaltı, Türk tarihinin önemli isimlerinden biridir.

TELGRAFÇI HAMDİ BEY’İN ANKARA MECLİSİNE YOLLAMIŞ OLDUĞU TELGRAF

“İstanbul, 16.3.1920

Ankara’da Mustafa Kemal Paşa Hazretlerine,

Bu sabah Şehzadebaşı’ndaki Muzıka Karakolunu İngilizler basıp, oradaki askerlerle çarpışarak, sonunda şimdi İstanbul’u işgal altına alıyorlar. Bilgilerinize arz olunur.

Manastırlı Hamdi”.

TELGRAFÇI HAMDİ BEY’İN VEFATI ve KONYA’DAKİ MEZARI

Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey, Türk Kurtuluş Savaşı’nın sembol isimlerinden biri olarak Türk tarihinin önemli bir sayfasında yer almaktadır. Bugün, kendisi Türkiye’de birçok yerde adına okullar, parklar ve sokaklar yapılarak anılmaktadır. Konya’da anısına ismi verilen Telgrafçı Hamdi Bey Caddesi ve Ptt-telgrafçı Hamdi Bey Şubesi bulunmaktadır.

Telgrafçı Hamdi Bey, 9 Aralık 1945 tarihinde Konya’da vefat etti. Mezarı Konya’da bulunan Musalla Mezarlığı’nda bulunmaktadır. Ahmet Hamdi Bey milli mücadele kahramanlarının, ruhunu doğrudan yansıtan ve bütün milli mücadele kahramanları gibi vatan uğruna kendini feda eden yegâne insalardan biridir.

11
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
0
gubuz
Gubuz
1
pamb_k
Pambık
Telgrafçı Manastırlı Hamdi Bey (Ahmet Hamdi Martonaltı) Kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!