Berat Kandili’nin Anlamı ve Önemi, Berat Kandili Ne Zaman?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Berat Kandilini merak edenler, Bugün Berat Kandili mi?, Berat Kandili ne zaman? Ramazan ayı müjdecisi berat kandili bugün mü? şeklindeki soruları için Berat Kandili ve berat kandiliin anlam ve önemine dair detaylar yazımızda!

Berat Kandili Nedir?

Berat kelimesi arapçadan Türkçeye geçmiş ve beraet kelimesinin Türkçeleşitirilmiş halidir. Berat, “iki şet arasında ilişki olmaması veya bir kişinin yükümlüğü olduğu şeylerden kurtulması, yükümlüğünün bulunmaması” anlamlarına gelmektedir. Berat Kandili, Şâban ayının 14. gününü 15.günü gecesine bağlan kandil gecesidir. İslam alimlerine göre bu gece de Allah’ın kullarını aff edeceğini, bağışlayacağını, günahlarından kurtacağı umularak bu geceye Berat Gecesi denilmiştir.

Berat Kandili Ne Zaman?

Bugünün ikindi vaktinin (6 Mart Pazartesi) girmesi ile birlikte 7 Mart salı gününe bağlayan gece de Berat Kandili gecesi bütün Müslümanlar tarafından idrak edilmeye başlayacak.

İslam alimlerine göre berat kandili, önceki günün ikindi vakti ile başladığı için, Berat gecesinde oruç tutmak isteyenler Pazartesi ve Salı gününü oruçlu olarak geçirmeyi genellikle tercih ediyorlar.

Berat Kandili’nde Ne Olmuştur?

Berat Gecesi, tüm İslam aleminde rahmet dolu olarak geçen ve Allah’ın kullarını bağışladığı bir gecedir. Berat gecesinde, alemlere rahat olarak gönderilen Hz. Muhammed‘e (s.a.v) yüce Allah’ın Kur’anı Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Bu olaya “inzal” denilmiştir, Kadir Gecesi’nde ise Peygamberimze Kuran ilk kez ve parça parça indirilmeye başlamıştır. Bu olaya ise “tenzil” denir.

Berat Kandili’nin Anlam ve Önemi

Peygamber Efendimiz, ramazan ayı gelmeden önceki mübarek gece olan Berat gecesinde Müslümanalara, Allah’a bolca dua etmelerini günahlarının aff edilmesini istemelerini istemiştir ve tavsiye etmiştir. Bu sebeble bir Hadis’inde şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının 15. gecesi olduğunda o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun.

Çünkü Yüce ALLAH , bu gece güneşin batışından fecre kadar (olan sürede) dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve

‘Tövbe eden yok mu, tövbesini kabul edeyim! Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim! Şifa isteyen yok mu, şifa vereyim!.. Başka isteği olan yok mu, ona da istediğini vereyim” der. (İbn Mace, İkâmetü’s-Salât, 191 ( I, 444) Hadis No:1388.)

Berat Kandili, Tüm Müslümanlarca ibadet, dua ve tövbe ile geçirilen bir mübarek gecedir. Tüm İslam aleminin Berat Kandili Mübarek Olsun!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
0
gubuz
Gubuz
0
pamb_k
Pambık
Berat Kandili’nin Anlamı ve Önemi, Berat Kandili Ne Zaman?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!