Regaib Kandili’nin Önemi, Regaib Kandili’nde Ne Yapılmalı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Regaib kandili, recep ayının başlangıcı üç ayların habercisi olan kandilimizdir. 11 ayın sultanı ramazan ayına sadece 3 ay kaldığını bizlere müjdeleyen kandil Regaib kandilidir. Recep ayının ilk Cuma gecesine Regaip gecesi denmektedir. Ve bu gecede dua etmek çok önemlidir.

Regaib Kandili’nde Ne Yapılmalıdır?

Regaib kandili gecesinde dua etmek büyük önem taşımaktadır. Allah regaib gecesinde edilen duaları ve tövbeleri kabul etmektedir. Bu yüzden regaib kandilinin en önemli fazileti dua ve ibadettir. Regaib kandilinde namazlar kılınmalı dualar edilmeli ve bol bol af dilenmelidir. Regaib gecesi dua edilmesi hakkında peygamberimiz şöyle söylemiştir;

“Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geriye çevrilmez. Recebʼin ilk (Cuma) gecesi, Şabanʼın ortasında bulunan gece, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı geceleridir.” (Beyhaki, Sünen, Şuabül-İman, 3/342) Bu sebeple Müslümanlar bu geceleri hep ihya etmişlerdir.”

Bu yüzden bağışlanmak, tövbe etmek, dua etmek için Regaib gecesi en uygun gecelerdendir.

Regaib Kandili’nin Önemi

Regaib, Türkçe olarak kandil gecesi dediğimiz kutsal gecelerden biridir. Hicri takvime göre Receb’in yedinci ayının ilk cuma gecesi Regaib kandilidir. Bu gece Cenab-ı Hakk’ın rahmet, bağış ve yardımlarının dağıtıldığına inanılıyor. Alimler genellikle ibadet gecesi namazı, tövbeyi ve af dileme gibi ibadetlerde bulunmaktadırlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
0
gubuz
Gubuz
0
pamb_k
Pambık
Regaib Kandili’nin Önemi, Regaib Kandili’nde Ne Yapılmalı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!