MGM Kuraklık Haritasını Açıkladı! Konya Olağanüstü Kuraklık Tehlikesi Altında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından Aylık kuraklık analizi şubat 2023 tarihli Normalin Yüzdesi Metoduna (PNI – Percent of Normal Index) göre hazırlanan raporda son 6 ay içeresinde Konya‘nın kuraklık durumu dikkatleri çekti.

Normalin yüzdesi indeksi (PNI), belirlenen bir zaman dilimi içerisindeki yağış miktarı, ortalama yağışa bölünerek elde edilir ve birimi yüzdedir.

Kuraklık Nedir?

Kuraklık, iklim değişikliği, yoğun tarım, su kaynaklarının tükenmesi ve diğer doğal faktörler gibi birçok nedenle ortaya çıkabilen ciddi bir sorundur. Kuraklık, özellikle arazi kullanımı, sulama ve tarım gibi alanlarda ciddi ekonomik kayıplara neden olabilir.

Kuraklık, bir bölgede normal yağış seviyelerinin altında uzun süre devam eden bir kurak dönemdir. Bu süre içinde bitki örtüsü, su kaynakları ve ekosistemler zarar görür. Kuraklık, toprakta suyun azalmasına ve yer altı su seviyelerinin düşmesine neden olur.

KONYA “ŞİDDETLİ KURAKLIK” TEHLİKESİ ALTINDA

Konya’nın, geçen yılın Ağustos ayından Ocak 2023 tarihine kadar harita üzerinde “Şiddetli Kurak (Acil Durum)” tehlikesinde altında olduğu belirlendi. Konya ve diğer çevre illerinde bu risk grubu içersin de olduğu dikkat çekti. Aydın, İzmir, Antalya ve Manisa illerinde ise herhangi bir kuraklık riski bulunmadığı açıklandı.

MGM 1 Aylık Değerlendirme:

MGM 3 Aylık Değerlendirme:

MGM 6 Aylık Değerlendirme:

Detaylı olarak buradan inceleyebilirsiniz: https://www.mgm.gov.tr/veridegerlendirme/kuraklik-analizi.aspx?d=aylik&k=pni#sfB
*Kuraklık haritaları Mgm websitesinden alınmıştır.

0
mutlu
Mutlu
17
_zg_n
Üzgün
4
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
3
gubuz
Gubuz
0
pamb_k
Pambık
MGM Kuraklık Haritasını Açıkladı! Konya Olağanüstü Kuraklık Tehlikesi Altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!