Dünya’nın En Büyük Dönel Kavşağı: Alaaddin Tepesi Dünya’nın En Büyük Dönel Kavşağı Mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Konya Alaladin Tepesi, Konya’da yerli yabancı herkesin iglisini çekmekle beraber bu tepe hakkında bazı sorularıda beraberinde getiyor bu sorunların başında, Konya Alaadin Tepesi dünyanın en büyük dönel kavşağı mı? neredeyse Tüm Konyalıların aklına gelen bu sorunun cevabı işte burada!

Konya Alaaddin Tepesi

Alaaddin Tepesi Konya merkezde yer alan ve önemli tarihi yapıların bulunduğu, yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanı, Konyalılar’ın ise dinlenmek için uğradığı, 20m yüksekliğinde bir tepedir. Alaaddin bir tepe olsa da çapı da oldukça geniş olan bir bölgedir ve bu bölgenin tümü yol olarak kullanılarak dönel kavşak şeklinde düzenlenmiştir.

Aynı zamanda Alaaddin Tepesi Konya’nın alışveriş dükkanlarını, otobüs ve tramvay duraklarını, gezi ve yürüyüş yerlerini içerisinde barındıran Teksas, Zafer ve Kültürpark’ın ortasında yer alarak bu yerleri birbirine bağlayan bir dönel kavşaktır.

Konya Alaaddin Tepesi Dünyanın en büyük dönel kavşağı mı?

Alaaddin Tepesi’nin dönel kavşak olarak uzunluğu 1.250 metredir. Bu uzunluk ile birlikte yaklaşık 3 trafik ışığıyla dönülebilen Alaaddin Tepesi bu büyüklüğü ile Dünya’nın en büyük dönel kavşağı olarak düşünülebilmektedir.

Hatta ve hatta internet aramalarında “Dünya’nın En Büyük Dönel Kavşağı, Alaaddin Tepesi mi?” şeklindeki bir arama yaptığınızda karşınıza bununla ilgili çıkan sonuçlardan “Evet, dünyanın en büyük dönel kavşağı Alaaddin tepesiymiş” şeklinde bir çıkarımda da bulunabilirsiniz..

Ammaaa…

Bu mevzu tam olarak böyle değil. Konyalılar’ın bir çoğu Alaaddin’den daha büyük bir göbek olmadığını düşünse de daha büyük bir dönel kavşak mevcut. Konya’nın yüz ölçümünden dolayı Konyalılar için bu konuda rakipsiz olduğumuzu düşünmekten de bir yandan mazur görülebilir 😊

Dünyanın En Büyük Dönel Kavşağı

Dünya’nın en büyük dönel kavşağı Malezya’da yer alan Putrajaya Döner Kavşağı, 3.4 kilometre uzunluğundaki dönel kavşaktır. Evet doğru okudunuz 3.4 km.. Alaaddin Tepesi’nin ise Malezya’daki dönel kavşaktan sonra dünyanın 2. en büyük dönel kavşağı olduğu söylenmektedir.
Dolayısıyla Sevgili Konyalılar, Alaaddin Tepesi Dünya’nın en büyük göbeği (dönel kavşağı) değildir. 😊

Foto Kaynaklar: konya.bel.tr, twitter.com/airasia

1
mutlu
Mutlu
29
_zg_n
Üzgün
9
h_vkeli
Hövkeli
2
annavv_
Annavv!
8
hak_rda
Hakırda
33
gubuz
Gubuz
2
pamb_k
Pambık
Dünya’nın En Büyük Dönel Kavşağı: Alaaddin Tepesi Dünya’nın En Büyük Dönel Kavşağı Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. Begenilerin isimleri 😁😁😁😂 gubuz. Çok güzel olmuş emeğinize sağlık 👏👏👏👏

    Cevapla
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!