Konya’ya dondurucu soğuk ve kar geliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Konya’da bahardan kalma günlerin etkisi devam ederken hava sıcaklıklarında yaklaşık 10-15 derecelik ani bir düşüş bekleniyor. Meteoroloji verilerinden alınan Konya hava durumu bilgilerine göre düşen bu sıcaklıklarla birlikte Konya merkezde hafif kar yağışı görülebilir.

Meteoroloji Konya hava durumu verilerine göre, Konya 28 Mart Salı gününden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girecek. Sıcaklıklar ani şekilde 10-15 derece kadar düşecek. Konya’da mevsim normallerine yakın seyreden hava sıcaklıkları, 29 Mart Çarşamba gününden itibaren belirgin şekilde düşecek ve mevsim normallerinin altına inecek.

Konya Merkez’de kar yağışı görülebilir

Konya hava durumu şu dönemde mevsim normallerinde seyrediyor. Bu sezon beklediği kar yağışını alamayan Konya, bu kış sezonunda il merkezinde sadece bir kere kar yağışı aldı. Depremin olduğu gece tüm yolları kapayan sezonun ilk ve tek kar yağışı da içimizi oldukça burkmuştu.

28 Mart Salı günü Konya‘ya giriş yapacak olan yağışlı sistem salıyı çarşambaya bağlayan gece sıcaklığın eksi değerlere düşmesi ile yerini kar yağışına bırakabilir. Konya merkez 29 Mart Çarşamba gecesi sahura hafif beyaz örtü ile uyanabilir.

Kuttusi Demir zirai dona karşı uyardı!

Doğru hava tahminleri ile Konyalılar’ın Konya hava tahminlerine güvendiği amatör hava bilimci isim Kuttusi Demir zirai dona karşı uyarılarda bulundu. Demir Twitter hesabından yaptığı açıklamada ise şu ifadeleri kullandı:

“29 Mart gecesi şiddetli soğuklar kesinleşti. Konya’mızda -15 dereceleri görecek konumlar mevcut. Zirai don kaçınılmaz, hergün olduğu gibi bugünde tedbir alınması yönünde uyarı yapıyorum. Konya geneli için -4 ile -15 arası sıcaklıklar görülecek.”

Konya hava durumu hakkında Twitter hesabından tahminlerde bulunan Demir, Salı ve Çarşamba günü beklene yağışlarla ilgili de şu ifadeleri kullandı:

“28-29 Mart soğuk ve kar yağışlı sistemimiz hayırlı olsun.İnşallah don sebebi ile zarar görmeyiz. Yağışlar Konya’mızda 28 Mart’ta yağmur olarak başlıyor.Yağışlar zamanla yani 28 Mart gecesi kara dönecek. Yağışlar bir miktar geç geleceği için Konya’mızda beklenen yağışın ömrü uzadı. Yağışlar 29 Mart öğlen sonuna kadar etkili olması bekleniyor. Siklonun konumu ve rotasından dolayı Batı ve Kuzey ilçelerimiz güzel kar yağışı alacak. Merkez ve Ova için ise Siklonun biraz daha Güneye inmesi lazım. Bu yönde değişimler oluyor. Vade hâlâ uzun diyebiliriz. İnşallah bu değişimde olur Merkez ve Ova’da güzel bir kar yağışı görür. Kuzey ve Batı ilçelerde örtü güzel olacağını düşünmüyorum. Merkez ve Ova’da ki boşluğu da kapatırsak güzel bir sistem yaşamış oluruz. Gübreleme için yağışlar yeterli diyebilirim. Ova için beklenti daha az ama minimum 3-6 kg yağış bırakacağını düşünüyorum. Bu da gübreleme için yeterli olur. Allah utandırmasın, emekler zayi olmasın.”

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
1
h_vkeli
Hövkeli
0
annavv_
Annavv!
0
hak_rda
Hakırda
6
gubuz
Gubuz
2
pamb_k
Pambık
Konya’ya dondurucu soğuk ve kar geliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Konya Yaşam ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!